RSS
wtorek, 04 kwietnia 2017

Niepostrzeżenie stałem się wielkim fanem australijskich seriali komediowych. Wpierw oczarował mnie kpiący z Extended Universe'ów superbohaterskich "The Justice Lease", a teraz na podium mych ulubionych seriali fantastycznych trafiła ta produkcja.

Fabuła tyczy czarodzieja, który zdegustowany brutalnością magicznego świata i głupotą jego mieszkańców postanawia przenieść się na Ziemię do Melbourne i żyć nie korzystając już dalej z magii (co się kilkukrotnie nieświadomie nie udaje, na przykład podczas kichnięcia, które przemienia część dworca), za to kłopocząc się np. z biurokracją.

W jego ślady ruszają inni, począwszy od jego arcywroga, który zamieszkuje od razu za płotem, poprzez znajomych różnych ras i płci. Spotykają się oni wszyscy z nietolerancją części australijskiego społeczeństwa (którego kandydat na gubernatora trawestuje znane powiedzenie aż zbyt dokładnie: "Nie mówimy, że wszyscy czarodzieje to terroryści, ale wszyscy terroryści do czarodzieje").

W tej wręcz amatorskiej produkcji pojawiają się dwie bardzo znane twarze: w pierwszym odcinku w przerysowanej roli prezentera telewizyjnego Guy Pearce (zajęło mi chwilę, by go rozpoznać, bo zwykle gra pod grubą warstwą makijażu); przez chwilę wydawało mi się, że w szóstym odcinku roli Marvolo, czarodzieja na poziomie 16, występuje Jack Black, ale to tylko strasznie do niego podobny/-a Jordan Raskopoulos; w czwartym odcinku rolę przybyłego z innego świata barbarzyńcy Bronlo Zabójcy gra sam barbarzyńca Spartacus (ten gorszy, z dwóch ostatnich sezonów serialu). Rozpoznałem go natychmiast, choć nie wyróżniał się jakością gry aktorskiej wśród reszty obsady.

To nie jest Jack Black. To nawet nie jest mężczyzna.

Która skądinąd była nad wyraz dobra. Reszta aktorów jest całkiem niezła, choć nieco dziwi, bo jest praktycznie nieznana - jeden aktor drugoplanowy grał epizod w jednym odcinku "Pacyfiku", dzięki czemu dowiedziałem się o serialu (nie rozpoznałem, bo gra tu człowieka-rekina), a inny grał rzecznika Saurona we "Władcy Pierścieni" (nie rozpoznałem, bo miał tam maskę zasłaniającą połowę twarzy i sztuczne zęby). Dla twórcy i odtwórcy głównej roli to jedyna rola w życiu i połowa napisanych w życiu scenariuszy i wyreżyserowanych filmów (druga połowa to obejrzana już kiedyś krótkometrażówka "Time Trap"), a jednak gra lepiej niż wspomniany Spartacus w "Spartacusie". Zwłaszcza przekonująco wychodzą mu momenty załamania i stresu, podczas scen złości jednak nieco widać, że to nie jest zawodowy aktor.

rekin biznesu

Terry, człowiek-rekin.

Dobre też nad wyraz, co dziwi mnie mniej po obejrzeniu "The Justice Lease", było też poczucie humoru. Odcinki są zabawne (zwłaszcza drugi, gdy czarodziej Jack usiłuje złożyć wniosek o przyznanie śmietnika), a twórcy nie boją się żartować nawet z takich ikon Australii jak Mel Gibson. Podczas oglądania kilkukrotnie dosłownie LOL-łem, czym wzbudziłem popłoch wśród rodziny, a to naprawdę rzadko się zdarza (zwykle najwięcej, co jest w stanie wywołać u mnie program komediowy, to LQTM).

Bardzo lubi dzieci. Zwłaszcza w buraczkach.

Raz, gdy ujrzałem ten nabijający się z telewizyjnych ekspertów podpis.

Serial kończy się w nietypowy - z punktu widzenia widza amerykańskich seriali - sposób, nie rokując większych szans na kontynuację. A szkoda, obejrzałbym z wielką chęcią. Pozostaje mi teraz tylko zacząć szukać innych produkcji z kontynentu XXXX i liczyć, że będą równie udane.

Tagi: fantasy
09:38, nieuczesany23
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 02 kwietnia 2017

Tak się składa, że mam dzieci. Dzieci mają swe fascynacje i obsesje, a moim akurat przyszło na fascynację Kosmosem, co skrzętnie hoduję. Skutkiem tego, gdy dzieci zażądały filmu o Układzie Słonecznym puściłem im powyższy.

Budowę Układu Słonecznego poznałem w dzieciństwie dość dobrze, bo był to wtedy jedyny znany ludzkości układ planetarny. Gdy przestał i zrozumiałem, że nie jest to uniwersalny wzorzec powstawania układów planetarnych, przestałem się nim interesować. Interesowały mnie ogólne modele, nie chciałem tracić czasu na szczegółową analizę jednostkowego przypadku. Moja wiedza na jego temat jest więc nieco przedwczorajsza (a jej trzon pochodzi z końcówki lat 60-tych, lat 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku). Obejrzałem tym chętniej, że akurat przed projekcją Rozczochrana mnie spytała, która planeta powstała pierwsza i nie znałem odpowiedzi, bo w książkach wdanych jeszcze za czasów PRL-u jej nie było.

Przekonany byłem, że proces łączenia planetozymali i protoplanet mniej więcej wszędzie wyglądał podobnie czasowo, a tu dowiedziałem się, że wpierw powstały gazowe giganty, a gdy one się ustabilizowały, ciała niebieskie bliższe Słońcu wciąż jeszcze były na etapie protoplanet. Tak więc nie wszystkie planety powstały równocześnie (o tym, że Ziemia, po której stąpamy, to "Ziemia 2.0", powstała na skutek zderzenia "Ziemi 1.0" z Theją, wiedziałem; mógłbym od biedy "Ziemię 2.0." uznać więc za młodszą od sąsiednich planet, ale tylko wtedy, gdybym miał pewność, że w przypadku innych planet tak nie było; a dziwaczne obroty Wenus i Urana według wyczytanych wtedy hipotez takimi zderzeniami mogły być spowodowane), a moje dzieci wiedzą o tym w wieku, w którym ja jeszcze sądziłem, że Pluton to planeta (albo, co bardziej prawdopodobnie, nie wiedziałem nic o obiektach w zewnętrznej części Układu Słonecznego).

Drugą nieznaną mi wcześniej ciekawostką była informacja, że Uran i Neptun zamieniły się kolejnością na liście planet: na skutek synchronizacji wpływów grawitacyjnych Jowisza i Saturna ich orbity uległy takiej destabilizacji, że Uran wylądował bliżej Słońca.

Ciekawi mnie, czego nowego się dowiem, jak przez ten etap fascynacji otaczającą rzeczywistością przechodzić będą moje wnuki. I czy wreszcie pojawią się programy, w których nie rozpoznam z twarzy żadnego z zaproszonych naukowców (tu po raz kolejny widziałem i natychmiast rozpoznałem Aleksieja Filippenkę i Clifforda V. Johnsona).

19:40, nieuczesany23
Link Dodaj komentarz »
środa, 29 marca 2017

Ha! Wreszcie pojawia się i Murdoc!

Gdy tylko okazało się, że nad wyraz tajemniczy płatny zabójca dostał zlecenie na MacGyvera, pomyślałem, że pewnie to Murdoc. W środku odcinka się nieco zmartwiłem, bo dokumenty z jego zdjęciem podpisane były innym nazwiskiem - ale po chwili się okazało, że podpisane były kilkoma różnymi nazwiskami. A na koniec sam schwytany przyznaje, że ze wszystkich używanych nazwisk najbardziej oswoił się z nazwiskiem Murdoc.

"Portret Murdoca", Angus MacGyver; 2017, spinacz

Niestety, ten ponoć wyśmienity płatny morderca jest fatalny w swej profesji. Oddaje w stronę Mac'a i ekipy podczas pierwszej strzelaniny kilkanaście strzałów i ani razu w nikogo nie trafia. Podczas drugiej strzela w MacGyvera ciężkim pistoletem maszynowym przewieszonym przez ramię, podczas gdy drugą rękę zajętą ma panelem sterowniczym automatycznych strzelb. Może dlatego nie trafia ani razu mimo kilkudziesięciu wystrzelonych pocisków.

A na koniec, mając MacGyvera na muszce podchodzi do niego na bliską odległość, czym daje szansę reszcie ekipy, by go obezwładnić. A przy tym cały czas gada i gada... Niemniej jednak przyznać trzeba, że do postaci znudzonego życiem i pracą płatnego mordercy takie manieryzmy nawet pasują.

Mac nie jest jakoś specjalnie od niego lepszy - jego inteligentny sposób na użycie scyzoryka polega na tym, by otworzyć ostrze i rzucić scyzorykiem w odległą o parę metrów gumową rurę, którą ostrze przetnie, uwalniając parę i dając mu zasłonę dymną. Zaiste, plan ten wymaga Umiejętności Strzeleckich godnych Szczały - a jednak oczywiście się udaje.

W ramach fabuły współlokator i wieloletni przyjaciel MacGyvera, robiący w serialu za comic relief, dowiaduje się prawdy o swym przyjacielu. Co też pozwala protagoniście zadać sobie pytanie o swój stosunek do okłamywania bliskich po tym, jak okłamała go była dziewczyna. A skoro padło o niej słowo w odcinku, musiała pojawić się i ona, ostrzegając MacGyvera, że mocodawcy Murdoca wyślą kolejnych na jego miejsce.

Budżet serialu jest iście telewizyjny, co wychodzi fabularnie wielokrotnie - tu złapać niebezpiecznego płatnego zabójcę jedzie wyłącznie trójka agentów Feniksa zamiast całej ekipy FBI i CIA, bo tylko na tę trójkę starczyło budżetu.

Intrygującą swymi szeroko rozstawionymi oczyma twarz Murdoca ujrzę jeszcze jako Abra Kadabrę we "Fleszu" i Dwighta Polarda w "Gotham", a widziałem już jako Kurta w "Ant-Manie". Reszty nowych twarzy nie widziałem i pewnie już nie ujrzę.

PS. Imię MacGyvera pada w odcinku tylko raz i to w sposób znaczący, bo wypowiada je Murdoc, uznający wyższość swej niedoszłej ofiary. To wyraźna poprawa względem poprzednich odcinków, bo imię to nie padło także w poprzednim odcinku. Wygląda na to, że po nakręceniu pięciu pierwszych odcinków scenarzyści wreszcie odrobili pracę domową.

Tagi: MacGyver
17:12, nieuczesany23
Link Dodaj komentarz »

Prolog - który byłby niezłym finałem nigdy nie nakręconego odcinka, gdyby nie ta nieszczęsna usilna nadmierna ekspozycja - urzekł mnie swym absurdem: MacGyver i Jack Dalton gonią rabusia wzdłuż rzędów kontenerów poukładanych absolutnie bezsensownie. Widziałem kiedyś takie stosy na żywo dość często, ale nigdy nie udało mi się wcześniej ujrzeć tak ślicznego labiryntu:

Oto, co się dzieje, gdy operatorzy suwnic nudzą się w pracy...

Dzięki temu labiryntowi goniący złodzieje MacGyver wyprzedza go. I to by wystarczyło, by złapać rabusia, ale byłoby to za mało efektowne, więc MacGyver robi wokół niego ścianę z płonącej benzyny.

Fabuła głównej części odcinka kręci się wokół MacGyvera chcącego uciec z więzienia o zaostrzonym rygorze. Był podobny odcinek w oryginalnym serialu, tu jednak, jak śpiewał niedawno Leonard Cohen, they wanted it darker (hineni, hineni). Podczas gdy tam uwalniał się z azjatyckiego więzienia, gdzie wpadł wykonując tajną misję bądź z sowieckiego, gdzie trafił specjalnie, by wyciągnąć stamtąd opozycjonistę, tu trafia do amerykańskiego więzienia specjalnie po to, by wyciągnąć stamtąd zbira, który siedzi tam w pełni zasłużenie. Okazuje się bowiem, że choć był to mafioso, to był to mafioso-biznesmen i dało się z nim dogadać. Jego następcy zaś, wyrośli po jego aresztowaniu, są znacznie bardziej agresywni, bezmyślni i niekontrolowalni.

Akcent jednak pada nie na podejrzane motywy agencji Feniks, ale na MacGyvera ucieczkę z więzienia. Gdyby ktoś tego nie zrozumiał, Mac ukazuje to wprost, robiąc w więzieniu z ukradzionego spinacza odpowiedni symbol:

Ucz się, ucz, to zrobisz sobie w więzieniu ze spinacza klucz.

Ostatecznie plan ucieczki się udaje, ale nie udaje się plan zdobycia zaufania mafioso, bo podczas ucieczki MacGyver nie pozwala mu zabić strażnika. Mafioso trafia więc znów za kraty, co niby ma być happy-end'em (bo do więzienia trafia ten, kto chwilę wcześniej MacGyvera chciał zabić), ale nie jest (bo akcja została przez dobre serce MacGyvera spierniczona i zamiast mafiosa-biznesmena po jego terytorium buszują żądni bezsensownej przemocy następcy). 

W roli starego więźnia, któremu pomaga Mac - doktor Kozlov z "Jessici Jones" (muszę się wreszcie za to zabrać). W roli uwięzionego mafiosa - Zero Wolf z "Apolalypto" (muszę to wreszcie obejrzeć). W pozostałych rolach osoby, których nigdy nie ujrzałem i nigdy nie więcej nie ujrzę oraz kilka takich, które zwykły bywać w pozostałych rolach w bardziej masowych produkcjach filmowych.

Tagi: MacGyver
09:29, nieuczesany23
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 27 marca 2017

Mówiłem o owych "finałach niewyemitowanych odcinków" z początków odcinków starej wersji. Tu też coś takiego robią - ale dobre wrażenie przekreślają zbyt długą, zbyt wyraźną i zbyt wyeksponowaną ekspozycją. W tamtych tego nie było - więc nikt nie był w stanie dostrzec luki fabularnej w stylu: "Ale właściwie po co MacGyver miałby się znaleźć w bazie mudżahedinów umieszczonej na szczycie kolumny skalnej?". Tu już by pewnie właściwie można, ale na pewno których z nadchodzących odcinków wskaże lepszy na to przykład.

Tutejszy MacGyver ma quirk: wygina spinacze w przeróżne, związane z fabułą, kształty w ilości jeden na odcinek. Wcześniej, gdy szukał swej ex-dziewczyny, która zeszła na drogę przestępstwa, zrobił złamane serce, teraz - wybuchającą bombę:

Wreszcie przez cały odcinek nikt nie używa imienia MacGyvera.

Odcinek ukazuje fragment przeszłości Mac'a. Okazuje się, że był on saperem gdzieś na Bliskim Wschodzie dekadę temu. Co niezbyt pasuje do oryginału, ale tu nieźle nawet się wpasowuje w zdecydowanie bardziej wojowniczego protagonistę.

Prawdę mówiąc, gdy tylko pojawił się jakiś rekurencyjny przeciwnik MacGyvera w tym serialu pełnym odwołań do oryginału, od razu pomyślałem, że zwać się będzie Murdoc. Jednak tak się - przynajmniej jeszcze - nie nazywa, bo znany jest tylko pod pseudonimem "Duch". Nie zdziwię się jednak, jeżeli gdzieś później w serialu tak okaże się jego prawdziwe nazwisko brzmieć.

Tagi: MacGyver
15:13, nieuczesany23
Link Dodaj komentarz »
sobota, 18 marca 2017

Chyba za dużo seriali policyjno-detektywistycznych oglądam, bo zdumiało mnie, że szukający swej poszukiwanej przez prawo byłej dziewczyny MacGyver, gdy spotyka kobietę, której owa przekazała przesyłkę dla niego (i znowu! imię Angus pada w czasie samego tylko wprowadzenia do odcinka tyle razy, co w całym starym serialu!), rezygnuje z jej przesłuchania. A przecież nawet obserwacje postronnego świadka, który widział i rozmawiał z poszukiwaną, mogą dać wskazówki co do miejsca jej ukrycia. Aż zezłościła mnie ta Mac'a lekkomyślność.

Argh, chwilę po napisach trzeci raz pada to imię!

been there, done that

Frankfurt! Jakbym tam nie był, uwierzyłbym, że to metropolia.

OK, odcinek zawiera najbardziej absurdalną scenę walki, jaką widziałem od dawna. Rzecz dzieje się w przedziale pociągu. MacGyver leży na podłodze, przeciwnik odbezpiecza pistolet, by go zastrzelić. Angus wyciąga ze swego scyzoryka jakąś małą cześć (być może pincetę, którą wcześniej prezentował) i wtyka ją w aparat spustowy pistoletu przeciwnika. Pistolet się blokuje, a gdy przeciwnik patrzy na to zdziwiony i usiłuje odblokować pistolet, MacGyver (cudownie poza kadrem wstając z ziemi) podskakuje, chwyta się rękami drążka i obiema nogami wykopuje przeciwnika przez okno. Majstersztyk. Zaiste Appalachy absurdu.

Green screen w scenie, gdy MacGyver rozłącza wagony w pędzącym pociągu, aż bije po oczach. A jego włosy, gdy zwrócony jest twarzą w stronę, w którą pędzi pociąg, pęd zwiewa wyłącznie na prawo.

Na koniec MacGyver hamuje pociąg, zamieniając bieguny silnika napędzającego koła. Jestem w stanie to przyjąć, ale wtedy po zatrzymaniu powinien jechać w drugą stronę, a nie stać jak ten kołek.

A na sam koniec odcinka czwarty raz pada imię "Angus". Ten serial tak się powinien nazywać.

Chciałem już napisać, że to nie jest zły serial, tylko drażni mnie używanie tych samych postaci, co w oryginale. Pani dyrektor Fundacji Feniks mogłaby się spokojnie nazywać inaczej, podczas gdy Peter Thornton przyszedłby tam po niej. Tym samym wprowadzono by niepokój co do jej losów - wszak kiedyś przez Danę Elcara zostanie zmieniona. Podobnie partner MacGyvera mógłby się nazywać inaczej, co wprowadziłoby podobny niepokój. Zaś Jacka Daltona, młodszego Petera Thorntona i innych, znanych z oryginalnego serialu, można by wprowadzić jako postacie epizodyczne raz na parę odcinków, co byłoby smaczkiem i ukłonem w stronę widzów go pamiętających (można by też po raz kolejny zapoznać Petera Throntona z MacGyverem; z "MacGyver: The Orginal Series" pamiętam dwa niezależne od siebie ich pierwsze spotkania; trzecie by więc nie zaszkodziło). A potem zobaczyłem piąty odcinek i stwierdziłem, że to chyba jednak jest zły serial.

niestety większość z nich jest szpetna

Przynajmniej pozwala ujrzeć wiele nowych twarzy (serio, z aktorów grających tylko w tym odcinku serialu nie widziałem wcześniej żadnego).

Tagi: MacGyver
23:57, nieuczesany23
Link Dodaj komentarz »
piątek, 17 marca 2017

Pierwszym, co się rzuca w oczy - a raczej uszy - jest to, że Angus rzuca swym imieniem na lewo i prawo. "Mac" nigdy by tak nie zrobił.

Jak wspóllokator MacGyvera narzekając na gorąc w swym stroju rzekł o nim "100% wool, 100% not breathable", to aż się we mnie zagotowało. Jak to wełna jest not breathable? Ten błąd wybaczyć można, bo mówi to średnio inteligentny współlokator. Gdyby padły z ust Angusa, naprawdę obraziłbym się na serial.

Twarz nowa, lecz nieco zużyta

Jedną z zalet tego serialu jest fakt, że pozwala ujrzeć na ekranie nieco nowych twarzy.

Wspomniałem kiedyś, że w amerykańskiej filmografii jest rozróżnienie między samodzielnym dorosłym bohaterem w sile wieku, a też dorosłym, choć nieco mniej lat liczącym, "dzieckiem swego rodzica". W ostatnich latach w miarę postępującego ageizmu i promowania młodości, ci drudzy wypierają tych pierwszych, a część ich filmowych doświadczeń to relacje z rodzicami. "Mac" miał dziadka, którego wspominał, rodzice zmarli dawno temu. Angus ma ojca, z których scenarzyści bardzo topornie próbują wkręcić do serialu.

W tamtym serialu o ilości akcji Mac'a świadczyły tylko początkowe sceny, gdy wychodził akurat z jakichś operacji - niczym w finale nigdy nie wyemitowanych odcinków. Tu, by pokazać zgranie drużyny, producenci dodali jeszcze przebitki z podpisami, gdzie to niby ekipa nie była - tylko, że zamiast pokazać akcję, pokazują przez ułamki sekund, jak MacGyver i towarzysze wysiadają z ciężarówki.

W trzecim odcinku najwyraźniej postanowiono wprowadzić lżejszy nastrój, bo MacGyver i Jack Dalton muszą eskortować finansistę, który pierze pieniądze bandziorom i przy tym zachowuje się jak durny rozpieszczony nastoletni syn amerykańskiego milionera.


W odcinku czwartym główny zły zwie się Szewczenko. Ponabijałbym się z używania znanych nazwisk, ale pamiętam jak MacGyver ratował z aresztu czechosłowackiego opozycjonistę Dubčeka.

O rany, podstarzałego rosyjskiego naukowca gra mój ulubiony Rosjanin (a właściwie Litwinm Elya Baskin), którego najbardziej kojarzę jako rosyjskiego taksówkarza w "True Blue"  (ha, grał też Jurija Demetriego w dwóch odcinkach "MacGyver: The Original Series"!). Nie widziałem go od lat (od "Spider-Man'a 3" sprzed dekady), ale mimo to rozpoznałem jego postarzałą twarz natychmiast, choć gdy na ekranie pokazywało się jego odmłodzone zdjęcie (mugshot) "z akt z połowy lat 70-tych", to się podobieństwa nie dopatrzyłem.

Poza tym: w odcinku drugim ratowaną agentkę gra Audrey Nathan z jednego odcinka "TARCZOwników", reszta twarzy była dla mnie nowa; w odcinku trzecim - w roli snajpera człowiek ("Man") z jednego z niedawno widzianych odcinków "Elementary", reszta twarzy była dla mnie nowa. W odcinku czwartym - poza jedynym słusznym Rosjaninem (cytat za IMDB: "He has ultimately become one of the most popular choices whenever a Russian is needed in a TV-episode or a major movie production due to his ancestry and accent."), widziałem już jego kolegę z ZSRR jako sowieckiego kapitana w "X-Men: First Class", jako przedstawiciela Gazpromu w "Dyktatorze" i jako Wisilija Lukina w jednym odcinku brytyjskiego "Life on Mars" i wspomnianego Szewczenkę (w czwartej "Szklanej pułapce" grał złego Russo), a reszta to były nowe twarze.

Tagi: MacGyver
21:39, nieuczesany23
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 14 marca 2017

Odcinek wyjątkowy, bo wyreżyserowany przez Dona Johnsona. Może dlatego skupia się na jego perypetiach miłosnych - a rolę obiektu jego uczuć gra Melanie Griffith, wtedy jego zarówno była, jak i przyszła żona.

Dakota Johnson, znana dziś aktorka, została poczęta już po nakręceniu tej sceny. Oto, jak stary jest to serial...

Reżyser zafundował sobie za pieniądze producentów romantyczną kolację przy świecach z przyszłą żoną.

Muszę przyznać, że nie widać braku praktyki u reżysera, a niektóre kadry są nad wyraz ciekawe:

Swe perypetie miłosne reżyser opisuje słowami "First a junkie, now a hooker", pierwszą część zdania poświęcając Helenie Bonham Carter, a drugą Melanie Griffith. Może dlatego, że prywatnie był wtedy z Barbrą Streisand.

Opisuje zresztą niepoprawnie (jak i polski tytuł odcinka, "Miłość ulicznicy"). Kobieta, w której akurat co się zakochał, nie jest wcale prostytutką, tylko posiadaczką fortuny, którą zainwestowała dla zysku w dom publiczny. Byłaby więc raczej burdel-mamą, ale nie wiem, jak brzmi to po angielsku, by poprawić bon-mot Sonny'ego.

"Murder is just so... lower class", mówi gliniarzom pani milionerka z Miami. Nie spodziewałem się tak ładnego zdania wypowiedzianego przez kogoś innego niż Anglik z upper class.

Szacun za product placement.

Jest Izzy Moreno! To zawsze jest dodatkowa atrakcja. Tu akurat prowadzi "Studio Fotograficzne Buduar" (napisane z błędem), gdzie fotografuje niekompletnie ubrane panie, podduszając się przy tym dla zwiększenia swych doznań artystycznych. 

Wow, Sonny Crockket alias Burnett przyznaje się, że obchodzi urodziny tego samego dnia, co ja! To może dlatego tak lubię ten serial, czy np. twórczość Taco Hemingway'a.

Switek wciąż wertuje podręcznik trików magicznych. Nie mogę się doczekać odcinka, gdy którejś z tych sztuczek użyje, by obezwładnić przestępcę. 

W roli damy, na której przyjęciu Sonny spotyka swą miłość - Lambert z "Obcego - 8. pasażera Nostromo". W roli głównego złego - sam Sulu ze "Star Treka". To, plus wspomniana Melanie Griffith, już czynią odcinek upstrzony znanymi nazwiskami. Dla fanów wrestlingu takimi będą Lou Albano i Afa Afoai w roli dwóch napakowanych bandziorów na usługach głównego złego.

Gdybym widział Sulu w tym odcinku wcześniej, nie zdziwiło by mnie jego wyjście z szafy kilka lat temu. Skądinąd, w czasie kręcenia tego odcinka był już w związku ze swoim obecnym mężem.

Beam me up. Sonny!

Tagi: Miami Vice
22:04, nieuczesany23
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 13 marca 2017

Przyznam szczerze, że początek programu strasznie mnie irytował. Pierwszego wieczora oglądanie zakończyłem po pierwszym skeczu, nie będąc pewnym, czy dam radę zdzierżyć więcej. Następnego dnia drugi skecz przerwałem w połowie (no, w 2/3). Potem jednak albo przywykłem, albo John Cleese nie miał więcej pomysłów na tak skuteczne irytowanie ludzi i resztę programu obejrzałem już jednym ciągiem.

Faktem jest, że część tego ciągu nie zdała mi się wcale irytującą, bo była skeczami "Latającego Cyrku Monty Pythona", tylko (czasem) w innej obsadzie. O ile w skeczu z irytującymi pasażerów pilotami samolotu pasażerskiego irytują John Cleese i Graham Chapman z niewielka pomocą Micheala Palina, o tyle w skeczu z irytującą rozmową o pracę Johnowi Cleese'owi towarzyszy ktoś o nieznanej mi twarzy. "Łosia" robi jednak równie zacnie jak Chapman, za co słusznie dostaje całkiem niezłe noty.

W roli prowadzącego i irytującego John Cleese'a - John Cleese z "Latającego Cyrku Monty Pythona". W roli irytującego i irytowanego Michaela Palina - Michael Palin z "Latającego Cyrku Monty Pythona". W roli irytującego i niezbyt zirytowanego Grahama Chapmana - Graham Chapman z "Latającego Cyrku Monty Pythona". W roli łosia - Tim Brooke-Taylor, nieznany mi z niczego. 

W roli Connie Booth - Connie Booth, znana mi z roli pokojówki w "Hotelu Zacisze" i wielu typowych ról kobiecych w "Latającym Cyrku Monty Pythona". W rolach starszych kobiet (a fakt, że rolę matki w pierwszym skeczu grała naprawdę starsza kobieta, a nie ucharakteryzowani na nią Connie Booth, Graham Chapman, czy nawet Terry Jones, czynił ten skecz znacznie bardziej irytującym) - Gillian Lind, nieznana mi z niczego. W niezauważonej przeze mnie roli Dicka Vosburga - Dick Vosburg, najwyraźniej mi znany z niezauważonych przeze mnie ról w "Latającym Cyrku Monty Pythona".

(Choć tu źródła są rozbieżne: Wikipedia podaje, że zagrał "kilka ról we wczesnych odcinkach Latającego Cyrku", podczas gdy IMDB podaje jedynie rolę Van der Berga w czwartym odcinku pierwszego sezonu odcinku. Ale dogadać się nie mogą co do daty produkcji: Wikipedia podaje rok 1968, podczas gdy IMDB - 1969. Być może pierwsze jest rokiem produkcji, a drugie emisji (oba źródła podają 21 stycznia 1969 roku), a być może jest to świadomie wprowadzona rozbieżność, by zirytować ludzi.)

21:23, nieuczesany23
Link Dodaj komentarz »
sobota, 11 marca 2017

W pierwszych sekundach odcinka pilotowego - serio, dokładnie od trzydziestej sekundy - MacGyver uprawia seks. W drugich sekundach filmu - serio, gdzieś tak koło sześćdziesiątej trzeciej - padają pierwsze trupy, które zabija kolega MacGyvera. A w trzecich... no, dokładnie po siedemdziesięciu sekundach MacGyver przyznaje się, że ma na imię Angus.

Pamiętam, jak obruszałem się na Lema, gdy przyrównywał (zdaje się w "Rozważaniach sylwicznych") oryginalnego MacGyvera do byle akrobaty ze spluwą. Tamten serial jednak bawiąc uczył i wychowywał, opierając się na trzech filarach: moralności telewizyjnej lat 80-tych (seks tylko poza kadrem, brak na ekranie trupów, choć znajdzie się miejsce na wybuchy, etc.), niechęci MacGyvera do broni palnej i braku pierwszego imienia głównego bohatera (imię Angus słyszałem w całym serialu dwukrotnie: pierwszy raz, gdy ogłuszony przenosi się w czasy średniowiecza w odcinkach 07x07-08, a drugi raz w odcinku finałowym). Tu wszystkie te filary natychmiast zburzono.

A tak, był i lęk wysokości MacGyvera. Tutejszy Angus też mówi, że go ma - po czym wskakuje do schowka na koła startującego samolotu i w powietrzu stojąc krańcem buta na otwartej klapie przecina druty, zmuszając samolot do lądowania. A scenę później zeskakuje z helikoptera na dach jadącej ciężarówki. Jak to jest lęk wysokości, to też chciałbym taki mieć.

I jeszcze jedno wydało mi się filarem tamtego serialu, gdy oglądałem ten odcinek - stabilny ruch kamery. Tu lata i drży ona albo po to, by sztucznie dodać dynamizmu wszelkim możliwym scenom akcji, albo po to, by ukryć braki warsztatowe aktorów (pierwszy odcinek serialu z dużą ilością walki? nic dziwnego, że wszyscy jeszcze wyglądają drętwo, jak w pierwszych odcinkach "Spartacusa") albo kamerzyście należy się recepta na medyczną marihuanę, by zmniejszyć częstotliwość jego ataków padaczki.

Akcja kradzieży superbroni jest godna II dekady XXI wieku: szybko, mnóstwo pocisków i na koniec wybuch. Mimo efektowności mam wrażenie, że stary MacGyver rozwiązałby to lepiej - choćby nie doprowadzając do śmierci goniących go ochroniarzy przestępcy, którzy tu giną w owym finałowym wybuchu. Choć trzeba temu przyznać, że gdy przychodzi do samego macgyverowania, nie ustępuje oryginałowi. A zgapione od "Sherlocka" napisy latające wokół prezentowanych elementów dużo lepiej pozwalają wchłonąć wiedzę niż sam monolog z offu protagonisty.

Czyżby w roli pierwszego zbrodniarza był san Vinnie Jones? Jeśli tak, to zmieniła jego twarz tandetna hollywoodzka sztuczna opalenizna. Jako blady Angol był bardziej przerażający.

O rany. Fabuła nagle stała się kopią pierwszego "Mission: Impossible", gdy okazało się, że zamordowana przez zbrodniarza pani analityk, a prywatnie dziewczyna MacGyvera wciąż żyje i to ona stoi za kradzieżą superbroni, a Vinnie Jones miał ją trafić ślepakiem na oczach widzów, by mogła uciec z zarobionymi pięcioma milionami dolarów.

Fantastyczna jest scena, jak pilot helikoptera zrzuca pistolet MacGyverowi, który walczy na pace jadącej ciężarówki, gdzie dostał się przez wyciętą scyzorykiem dziurę w poszyciu dachu. Wydawało by się, że rzucić z falującego na wietrze helikoptera ów pistolet przez tę dziurę wprost pod rękę Angusa potrafiłby tylko Szczała, ale nieco tępawy partner protagonisty czyni to celnie już za pierwszym razem.

Mnóstwo jest nawiązań do klasycznego serialu - od początkowych nut melodii w czołówce do nazwisk znanych postaci. O ile te pierwsze przyjąłem pozytywnie, o tyle nowy Jack Dalton mnie rozczarował. Tamten był wygadanym zabawnym spryciarzem (jedną z jego fraz - "You! Follow!" - zainkorporowałem do swego słownika), ten jest mięśniakiem - troglodytą. Obaj są w zamierzeniu comic relief, ale tylko ten pierwszy był faktycznie zabawny. O zmianie płci dyr. P. Thornton zdania nie mam. Ktokolwiek, jakiejkolwiek płci, by tę postać grał, Danie Elcarowi nie dorówna. Nawet jak wygląda - jak ta tu pani dyrektor - nieco jak Maja Ostaszewska.

Odcinek pilotowy, utrzymany  typowej konwencji "przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę". Część niej - znała się wcześniej,  czym są krótkie reminiscencje i mantra "Nie rozmawiamy o tym, co stało się w Kairze", część się dołączyła i razem przenieśli się do The Phoenix Foundation, którą to nazwę wymyślił oczywiście Hugo Protagonista, bo od czegoś głównym bohaterem się jest.

W roli MacGyvera - Havok z obytrzech części młodych "X-Menów". Jako dyr. Thronton - detektyw Cheung z "Terminator Genisys". Jako była Nikki Carpenter, dziewczyna MacGyvera - przyjaciółka ze szpitala psychiatrycznego Raidena z odcinka 01x06 serialu "Mortal Kombat: Legacy". Ta ekipa, plus wspomniany Jack Dalton, to nawiązania do nazwisk z poprzedniego serialu, oraz - tak się składa - ekipa, która razem od lat pracuje w chwili, gdy zaczyna się serial.

Dołączona w trakcie odcinka nowa hakerka ma już oryginalne imię i nazwisko (w znaczeniu, nie że Ebenezera Chwąszczypszyńska, tylko że takie, którego w poprzednim serialu nikt nie nosił), a je twarz też jest dla mnie oryginalna, bo nie oglądałem jeszcze "Supergirl" czy "Pamiętników Wampirów". 

Vinniego Jonesa gra faktycznie Vinnie Jones. Schudł biedaczek. I nabawił się fatalnej opalenizny.

Podsumować mogę ten odcinek słowami Doktora: "You've redecorated. I don't like it". Ale mam świadomość, że to odcinek pilotowy, a te są szczególnie trudne do nakręcenia - i do zagrania zgrywającym się dopiero ze sobą aktorom. Obejrzę więc jeszcze kilka, nim pozwolę sobie wydać recenzję całego serialu. Ten odcinek mnie od owego oglądania nie odstręczył.

Tagi: MacGyver
17:10, nieuczesany23
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 56
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

  EVEN MORE OF ME:

  NIEUCZESANY
  MYŚLI NIEUCZESANEGO
  NIEUCZESANY CZYTA
  NIEUCZESANY OGLĄDA
  NIEUCZESANY SŁUCHA