Blog > Komentarze do wpisu

MacGyver 01x10

Był taki odcinek oryginalnego serialu (01x15, "The Enemy Within"), gdzie MacGyver jedzie na masce pędzącego samochodu i naprawia auto - a dokładniej hamulce. Tu odcinek zaczyna się historią podobną, ale miast hamować, MacGyver auto jeszcze przyspiesza. Ciekawe nawiązanie. Warto też zauważyć, że o ile trzydzieści lat temu otwarcie maski w czasie jazdy sprawiło, że pęd powietrza natychmiast wyrzucił ją w powietrze, o tyle współczesna ma przeciw temu zabezpieczenie i MacGyver musiał jej w tym pomóc, wysadzając jej zawiasy.

Fabuła odcinka toczy się w dawnej szkole MacGyvera (w Mission City; nazwa w sam raz pasowałaby do Flarrowverse), do której ów wraca, by zrobić lekcję pokazową dzieciom. A wśród tych znajduje swego młodego odpowiednika - podobnie jak on z niepełnej rodziny, podobnie jak on spędzającej długie godziny po lekcjach w szkolnym laboratorium i podobnie jak on chłonącego wiedzę ze wszystkich dziedzin - tyle, że w odróżnieniu od niego jest to dziewczyna. I owa młoda geniuszka od razu po pokazowej lekcji MacGyvera zostaje porwana przez czterech dryblasów. Nasza dzielna drużyna oczywiście rozgryza, kto za tym stoi, odbija uczennicę i wydaje złoczyńców w ręce policji. Za co MacGyver i Jack Dalton trafiają do aresztu, bo policjantem przybyłym na miejsce zdarzenia okazuje się były kolega MacGyvera ze szkoły, który go tam prześladował.

Jest taka maniera w popularnym kinie amerykańskim, że jak jeden z dyskutantów używa zbyt wiele żargonu technicznego, to drugi go prosi, by mówił po angielsku. Pamiętam przejawy tego w "Total Recall 2070" i nowych "Star Trekach", zwykle w postaci "Say it in English" lub jeszcze prostszego "In English, please". Tu ten sam motyw kończy się frazą Jack Daltona "Coversational English, please", co uznaję za miły dodatek do tego trendu.

Imię MacGyvera pada tu trzykrotnie, ale zważywszy na okoliczności jego pojawienie się nie razi: raz tak nazywa go dyrektor jego szkoły, drugi raz Bozer tym imieniem tłumaczy, czemu w szkole Angus był ofiarą prześladowań, a trzeci raz imię to wypowiada aresztujący MacGyvera policjant - kolega ze szkoły. Za to ani razu MacGyver nie ma okazji z nudów zrobić żadnego odwołującego się do fabuły symbolu ze spinacza, więc wyjątkowo ten komentarz do odcinka serialu będzie pozbawiony dodatku graficznego.

W roli dyrektora szkoły - ojciec dr Watson z serialu "Elementary" i ojciec Kevina Samego W Domu. Jako ojciec porwanej uczennicy - T.S. Quint z "Mallrats", a jako przywódca gangu jej porywaczy - John Silver z "Black Sails". W pozostałych rolach równie dobrze mogłyby występować pacynki, tak mało pojawiają się na ekranie.

poniedziałek, 07 sierpnia 2017, nieuczesany23
Tagi: MacGyver

Polecane wpisy

 • MacGyver 01x11

  Jak widać po lokalizacji miejsca akcji, serial jest nad wyraz współczesny. A jak widać po pogodzie, jest to odcinek świąteczny. Co dobitnie akcentuje pierwsza s

 • MacGyver 01x09

  Przez kolejnych kilka odcinków serialu nic zaskakującego się zbytnio nie dzieje. W odcinku dziewiątym przyjaciel MacGyvera okazuje się mieć przydatne umiejętnoś

 • MacGyver 01x08

  Ha! Wreszcie pojawia się i Murdoc! Gdy tylko okazało się, że nad wyraz tajemniczy płatny zabójca dostał zlecenie na MacGyvera, pomyślałem, że pewnie to Murdoc.

 • najlepsza terenówka świata / część II

  Zacznijmy od kilku liczb. Waży 1900 kg, ma ponad 4,5 m długości, prawie 2 m szerokości i 1,8 m wysokości. Kąt zejścia 31 o , kąt natarcia 38 o , kąt rampowy 21

 • MacGyver.

  Naprawiałem dziś światła w nowym aucie. Żadne ono tam nowe, ale nieważne. Spięcie jakieś było i wraz z kierunkowskazem zapalało się światło stopu. Odkręciłem, w

  EVEN MORE OF ME:

  NIEUCZESANY
  MYŚLI NIEUCZESANEGO
  NIEUCZESANY CZYTA
  NIEUCZESANY OGLĄDA
  NIEUCZESANY SŁUCHA