Blog > Komentarze do wpisu

MacGyver 01x02-04

Pierwszym, co się rzuca w oczy - a raczej uszy - jest to, że Angus rzuca swym imieniem na lewo i prawo. "Mac" nigdy by tak nie zrobił.

Jak wspóllokator MacGyvera narzekając na gorąc w swym stroju rzekł o nim "100% wool, 100% not breathable", to aż się we mnie zagotowało. Jak to wełna jest not breathable? Ten błąd wybaczyć można, bo mówi to średnio inteligentny współlokator. Gdyby padły z ust Angusa, naprawdę obraziłbym się na serial.

Twarz nowa, lecz nieco zużyta

Jedną z zalet tego serialu jest fakt, że pozwala ujrzeć na ekranie nieco nowych twarzy.

Wspomniałem kiedyś, że w amerykańskiej filmografii jest rozróżnienie między samodzielnym dorosłym bohaterem w sile wieku, a też dorosłym, choć nieco mniej lat liczącym, "dzieckiem swego rodzica". W ostatnich latach w miarę postępującego ageizmu i promowania młodości, ci drudzy wypierają tych pierwszych, a część ich filmowych doświadczeń to relacje z rodzicami. "Mac" miał dziadka, którego wspominał, rodzice zmarli dawno temu. Angus ma ojca, z których scenarzyści bardzo topornie próbują wkręcić do serialu.

W tamtym serialu o ilości akcji Mac'a świadczyły tylko początkowe sceny, gdy wychodził akurat z jakichś operacji - niczym w finale nigdy nie wyemitowanych odcinków. Tu, by pokazać zgranie drużyny, producenci dodali jeszcze przebitki z podpisami, gdzie to niby ekipa nie była - tylko, że zamiast pokazać akcję, pokazują przez ułamki sekund, jak MacGyver i towarzysze wysiadają z ciężarówki.

W trzecim odcinku najwyraźniej postanowiono wprowadzić lżejszy nastrój, bo MacGyver i Jack Dalton muszą eskortować finansistę, który pierze pieniądze bandziorom i przy tym zachowuje się jak durny rozpieszczony nastoletni syn amerykańskiego milionera.


W odcinku czwartym główny zły zwie się Szewczenko. Ponabijałbym się z używania znanych nazwisk, ale pamiętam jak MacGyver ratował z aresztu czechosłowackiego opozycjonistę Dubčeka.

O rany, podstarzałego rosyjskiego naukowca gra mój ulubiony Rosjanin (a właściwie Litwinm Elya Baskin), którego najbardziej kojarzę jako rosyjskiego taksówkarza w "True Blue"  (ha, grał też Jurija Demetriego w dwóch odcinkach "MacGyver: The Original Series"!). Nie widziałem go od lat (od "Spider-Man'a 3" sprzed dekady), ale mimo to rozpoznałem jego postarzałą twarz natychmiast, choć gdy na ekranie pokazywało się jego odmłodzone zdjęcie (mugshot) "z akt z połowy lat 70-tych", to się podobieństwa nie dopatrzyłem.

Poza tym: w odcinku drugim ratowaną agentkę gra Audrey Nathan z jednego odcinka "TARCZOwników", reszta twarzy była dla mnie nowa; w odcinku trzecim - w roli snajpera człowiek ("Man") z jednego z niedawno widzianych odcinków "Elementary", reszta twarzy była dla mnie nowa. W odcinku czwartym - poza jedynym słusznym Rosjaninem (cytat za IMDB: "He has ultimately become one of the most popular choices whenever a Russian is needed in a TV-episode or a major movie production due to his ancestry and accent."), widziałem już jego kolegę z ZSRR jako sowieckiego kapitana w "X-Men: First Class", jako przedstawiciela Gazpromu w "Dyktatorze" i jako Wisilija Lukina w jednym odcinku brytyjskiego "Life on Mars" i wspomnianego Szewczenkę (w czwartej "Szklanej pułapce" grał złego Russo), a reszta to były nowe twarze.

piątek, 17 marca 2017, nieuczesany23
Tagi: MacGyver

Polecane wpisy

 • MacGyver 01x11

  Jak widać po lokalizacji miejsca akcji, serial jest nad wyraz współczesny. A jak widać po pogodzie, jest to odcinek świąteczny. Co dobitnie akcentuje pierwsza s

 • MacGyver 01x10

  Był taki odcinek oryginalnego serialu (01x15, "The Enemy Within"), gdzie MacGyver jedzie na masce pędzącego samochodu i naprawia auto - a dokładniej hamulce . T

 • MacGyver 01x09

  Przez kolejnych kilka odcinków serialu nic zaskakującego się zbytnio nie dzieje. W odcinku dziewiątym przyjaciel MacGyvera okazuje się mieć przydatne umiejętnoś

 • najlepsza terenówka świata / część II

  Zacznijmy od kilku liczb. Waży 1900 kg, ma ponad 4,5 m długości, prawie 2 m szerokości i 1,8 m wysokości. Kąt zejścia 31 o , kąt natarcia 38 o , kąt rampowy 21

 • MacGyver.

  Naprawiałem dziś światła w nowym aucie. Żadne ono tam nowe, ale nieważne. Spięcie jakieś było i wraz z kierunkowskazem zapalało się światło stopu. Odkręciłem, w

  EVEN MORE OF ME:

  NIEUCZESANY
  MYŚLI NIEUCZESANEGO
  NIEUCZESANY CZYTA
  NIEUCZESANY OGLĄDA
  NIEUCZESANY SŁUCHA